teksty
index

PIKO-DAT[PIKO-DAT/widok ogólny]
Nie potrafię wyobrazić; sobie dzieciństwa bez "Kalejdoskopu Techniki", "ABC Techniki" i kolejek PIKO. Jednak kontakt z kolejkami jakoś się przerwał, a pewien wątek, który pojawił się gdy miałem osiem czy dziewięć lat znalazł niespodziewany dalszy ciąg. Dostałem wtedy na Boże Narodzenie komputer PIKO-DAT. Urządzenie, które wzbudziło moje niezwykłe emocje, zwłaszcza, że miałem już za sobą lekturę książki "Szybciej niż myśl", w której opisywano wielkie szafy wypluwające z siebie długie metry dziurkowanych wstążek, którymi wszyscy chętnie się bawili. PIKO-DAT miał swój odpowiednik w Polsce. Nazywało się to "Mózg elektronowy" - jeśli ktoś nie pamięta, to zabawa polegała na wtykaniu kabla w odpowiednie dziurki w "pulpicie" na który wkładało się kartki z pytaniami. Jeli dobrze się odpowiedziało zapalała się żaróweczka.

[PIKO-DAT/programowanie]

Tam były tylko druciki, żaróweczka i bateria, natomiast PIKO-DAT miał już szokujące wręcz możliwoci. Zamiast jednej żaróweczki, był cały ich rząd i wkładanie drucików w dziurki było czynnością wstępną czyli "programowaniem".

[PIKO DAT/obcinaczka]

Do zestawu dołączona była specjalna obcinaczka umożliwiająca zdejmowanie izolacji i zaginanie pod kątem 90 stopni.

Dopiero później, przy pomocy kilku suwaków, zmieniało się kombinacje połączeń, co powodowało świecenie się różnych układów żarówek.

Ale to nie wszystko, PIKO-DAT miał chyba (tak mi się przynajmniej majaczy) coś w rodzaju generatora liczb losowych, co powodowało, że można było na nim grać na przykład w hokeja. Rzadko kiedy później odczuwałem takie emocje, jak wowczas, gdy zapalało się światełko w bramce.
Był tam też wyłącznik czasowy, który można było przestawiać przy pomocy śrubokręta. Najważniejszym zastosowaniem PIKO-DAT mogła być oczywicie obsługa elektrycznych zwrotnic kolejki. Niestety, nigdy nie miałem czegoś takiego i nie mogłem tego wypróbować.

Może warto było by zrobić jakąś emulację PIKO-DAT na x486?

[PIKO-DAT/panel]

Piotr Kopszak

review

n/port

dzianina

profile

scena

archiv

napisz do nas